Usædvanligt godt!
På bare én uge har 6.B fra Lindehøjskolen i Herlev solgt Lillebrorlodder for 27.500 kr. Det svarer til 916 lodder! Og det er bemærkelsesværdigt af en folkeskoleklasse, siger Lotterichef Kenneth Tingberg:
”Vi oplever typisk, at en klasse sælger i gennemsnit 500 lodder – i hele salgsperioden fra februar til juni. Det er som regel foreninger og sportshold, som tager føringen af antal solgte lodder. Så det er ud over det sædvanlige og er virkelig godt gået af eleverne”.
Hjælp til selvhjælp
Det er første gang, at eleverne fra Lindehøjskolen sælger Børnehjælpsdagens lodder, og det gør de gerne igen.
”Det er en nem måde at tjene penge på til fælleskassen, og så støtter man samtidigt en god sag, som mange kan relatere sig til” siger Simone Pedersen, mor til en datter fra 6.B, som sammen med en anden forældre er koordinatorer på salget af lodderne og fortsætter: ”Vi valgte, Børnehjælpsdagens Lotteri, fordi salgsprisen og fortjenesten er god, og så kan det bedre motivere eleverne, at de hjælpe andre børn, som har det svært”.
50 % af lodsalget går til elevernes fælleskasse, og de er enige om, at pengene skal gå til en bustur til Berlin, når de til næste år rykker op i 7. klasse. Resten af pengene fra salget går til Børnehjælpsdagens arbejde med at styrke anbragte og udsatte unge i Danmark.
Der er brug for pengene
”Vores målgruppe har haft nogle hårde år med først corona og nu eftervirkningerne på krigen i Ukraine. Det har præget vores arrangementer for de anbragte, og vi har været nødsaget til at skære nogle fra. Vi er derfor dybt taknemlige for alle, der sælger vores lodder”
– Kenneth Tingberg
