Nu har du igen mulighed for at støtte anbragte børn i Danmark – samt skole- og fritidslivet i dit lokalområde – ved at købe Børnehjælpsdagens Julelodder. De er i handelen fra den 31. oktober til 24. december 2015.
Lodsedlerne koster 20 kroner pr. styk og bliver solgt af cirka 15.000 foreningsbørn og skoleelever over hele landet. 8,50 krone går til den sælgende forening/klasse, mens 11,50 krone går til Børnehjælpsdagens arbejde.
”Vi håber, at danskerne vil tage godt imod de unge sælgere og købe et lod eller flere med på vejen. Salget danner basis for, at Børnehjælpsdagen fortsat kan styrke anbragte børn og udsatte unge gennem forskellige aktiviteter og projekter”, forklarer lotteriansvarlig Anne Nielsen fra den danske hjælpeorganisation.
Det provenú, som de lokale lodsælgerne modtager, er typisk øremærket til for eksempel nye redskaber, træningstøj, stævner eller lejrskoler.
Hvis du skraber 3 pakker frem på Juleloddet, har du vundet et gavekort på 200 kroner til enten Matas, Jysk, BR Legetøj eller Kop & Kande. Den samlede gevinstsum i Børnehjælpsdagens Julelotteri 2015 er 2.600.000 kroner.
Kender du en forening eller klasse, der har lyst til at tjene ekstra penge og samtidig ønsker at støtte et godgørende formål? Det er stadig muligt at melde sig som sælger af Julelotteriet 2015
– Julelotteriet 2015 bliver solgt over hele landet i perioden 31.10.-24.12.
– Det er typisk fritidsforeninger, sportsklubber eller skoleklasser, der sælger lodderne.
– Salgsprovenú er 8,50 kroner for hvert lod, der handles for 20 kroner.
– Børnehjælpsdagen har stået bag Julelotteriet siden 1999.