Tre værdige kandidater er pr. 1. februar nomineret til Børnehjælpsdagens Lillebror Pris 2018. Det drejer sig om læringsprogrammet ‘Lær for Livet’, foreningen BROEN Danmark og organisationen ‘Læs for Livet’.
Børnehjælpsdagens Lillebror Pris – og medfølgende 50.000 kroner – går hvert år til en organisation, et projekt, initiativ eller lign., der har gjort en ekstraordinær indsats for børn og unge i Danmark.
Det er Børnehjælpsdagens Priskomite, der har udpeget de tre nominerede kandidater på baggrund af 66 skriftlige indstillinger fra offentligheden.
Børnehjælpsdagens Lillebror Pris er blevet uddelt siden 1993 – og kan i år fejre 25 års jubilæum. Det er imidlertid første gang, at en nomineringsrunde finder sted forud for den endelige prisuddeling.
“Vi glæder os over, at der er så mange gode initiativer til gavn for børn og unge i Danmark. Med nomineringerne får vi mulighed for at hylde en større del af det værdifulde arbejde, som både fortjener anerkendelse og opmærksomhed”, forklarer Ina Thorndahl, der er direktør i Børnehjælpsdagen.
Offentligheden kan like, kommentere og dele erfaringer med de tre nominerede på blandt andet på Børnehjælpsdagens Facebook-side. Det er dog alene Børnehjælpsdagens Priskomite, der udpeger den endelige prismodtager.
Børnehjælpsdagens Lillebror Pris 2018 bliver uddelt ved en smuk ceremoni i Festsalen på Københavns Rådhus, torsdag den 22. marts (deltagelse kun med personlig invitation).