8. november 2016, 18:35 Af: Sylvia Blazejowski

ROSKILDE: Ny madklub skal styrke udsatte unge

Projekt Kitch'n'cool rykker nu til Roskilde Kommune. Udsatte unge skal opnå større trivsel i hverdagen gennem sunde madvaner.

ROSKILDE: Ny madklub skal styrke udsatte unge

Projekt Kitch'n'cool rykker nu til Roskilde Kommune. Udsatte unge skal opnå større trivsel i hverdagen gennem sunde madvaner.
Sunde fristelser: Tynde æbleringe med forskellig topping. Foto: Nils Lund Pedersen.

Der er ‘nye boller på suppen’, når 11 udsatte unge går i køkkenet på Klostermarks-skolen i Roskilde henover de kommende to månder.

De deltager nemlig i Børnehjælpsdagens projekt Kitch’n’cool – et læringsforløb, der skal give dem større kendskab til sunde råvarer og mere mod til at lave mad selv.

Deltagerne er i alderen 16-19 år, og de fleste er tilknyttet døgntilbuddet Roskilde Unge Center. Der er blandt andet tale om en gruppe uledsagede flygtninge samt nogle unge, der bor i familiepleje. Fælles for dem alle er, at de er anbragt – og at de har brug for ekstra støtte i hverdagen.

“Vi ønsker at give de unge inspiration til nemme og billige måltider, der samtidig kan være et sundt alternativ til for eksempel den fede fastfood. I sidste ende skal Kitch’n’cool bidrage til, at de unge opnår en sundere livsførelse, der igen giver dem større trivsel”, udtaler Børnehjælpsdagens direktør, Ina Thorndahl.

I praksis skal de unge mødes fem gange med 14. dages mellemrum for at lave – og spise – forskellige sunde hovedretter, mellemmåltider og desserter. Emner som hygiejne, indkøb og økonomi relateret til madlavningen kommer også på bordet.

Sundhedsfaglige aktører og kommunen bakker op

Børnehjælpsdagen har udviklet Kitch’n’cool i regi af Måltidspartnerskabet med deltagelse af Landbrug & Fødevarer, Teknologisk Institut- AgroTech, Fødevarestyrelsen og Foreningen af Kliniske Diætister.

“Kitch’n’cool er et spændende projekt, som rammer en målgruppe, der normalt ikke har særlig gode muligheder for at tilegne sig mad- og køkkenfærdigheder. Vi er utrolig glade for, at udsatte unge i Roskilde Kommune nu får gavn af vores viden og mange års erfaringer med madlavning, opskriftsudvikling samt mad- og sundheds-kommunikation”, siger Line Munk Damsgaard, der er ernæringschef i Landbrug & Fødevarer.

Kitch’n’cool har været i gang siden april 2016 med læringsforløb i både Odense, Silkeborg og Syddjurs Kommune. Nu er turen så kommet til Roskilde Kommune, der også er samarbejdspartner i projektet.

Roskilde Kommune

har blandt andet rekrutteret deltagere til projektet og har stillet køkkenet på Klostermarksskolen til rådighed uden beregning. Kitch’n’cool læringsforløbet i Roskilde strækker sig fra den 25. november til 20. december 2016, og omfatter i alt fem mødegange, der afholdes med 14. dages mellemrum.

OM PROJEKT KITCH’N’COOL

• Målgruppen for projektet Kitch’n’cool er anbragte og udsatte unge (15-22 år) på vej ud i egen bolig. Målet er, at i alt 90 unge fra forskellige kommuner deltager i et læringsforløb (5 gange, hver 14. dag)  for at få større kendskab til sunde råvarer og mere mod til at lave mad selv.

• Som element i projektet har ernæringsekspert Anne Henriksen udviklet kogebogen Kitch’n’cool, som de unge får med sig efter forløbet. Læs mere om kogebogen her.

• Børnehjælpsdagen står bag projektet Kitch’n’cool, der er udviklet i regi af Måltidspartnerskabet med deltagelse af Landbrug & Fødevarer, Teknologisk Institut- AgroTech, Fødevarestyrelsen og Foreningen af Kliniske Diætister.

• Læs mere om hjælpeorganisationen Børnehjælpsdagen på www.bhd.dk og læs mere om Måltidspartnerskabet på www.maaltidspartnerskabet.dk

FAKTA OM UDSATTE UNGE OG SUNDHED

• Kun 36% af alle danske børn og unge deltager i madlavningen (Arla, 2013) – et tal der for anbragte børn antages at være lavere på grund af institutionernes begrænsede faciliteter og ressourcer

• Allerede i 15 års-alderen ses en signifikant forskel i sundhedsadfærd hos anbragte og ikke-anbragte unge. De anbragte unge får hyppigere problemer med helbred – fx er andelen af overvægtige 15-årige dobbelt så høj blandt de anbragte som deres jævnaldrende (SFI, 2014, Anbragte børn og unges trivsel)

• De 17-årige betragtes ofte som en særligt udsat gruppe, da de snart skal ud at bo i egen bolig. Disse anbragte unge er bagud i forhold til den daglige personlige hygiejne, den fornuftige kost, de sover mindre, og de scorer højt på alle risikoadfærdsfaktorerne (SFI, 2014, Anbragte børn og unges trivsel)

Kontaktinformation

Sylvia Emilia Blazejowski
Pressechef i Børnehjælpsdagen
D: 3530 9310 M: 2682 8923
sb@bhd.dk – www.bhd.dk

Download pressefotos
Overskrift
Relaterede nyheder

©Børnehjælpsdagen 2020. Alle rettigheder forbeholdes.