Anbragte børn og unge, der bor uden for hjemmet, har ofte oplevet store svigt i deres barndom. Alligevel har mange af disse udsatte børn et håb for fremtiden. Og med håbet, følger drømmene.
Ved at støtte vores projekt Drømmebanken giver du os en uvurderlig håndsrækning, så vi kan opfylde store og små drømme for anbragte børn og udsatte unge i Danmark. Drømmene kan spænde vidt; fra at køre i en gul Lamborghini på sin konfirmationsdag eller rejse på familiebesøg i Grønland til at få en smuk sten på sin fars eller mors gravsted.
Dét at få en drøm opfyldt kan betyde en kæmpe forskel for et anbragt barn og være med til at give en styrket tro på at ting lykkes, en øget selvtillid, glæde og positiv opfattelse. Disse positive følelser varer ved og er med til at styrke børnene og de unge i overgangen til deres voksne liv.
Karina er en af de unge, der har fået sin drøm opfyldt. Hun fik en rejse til Grønland, hvor hun mødte sine bedsteforældre, som hun ikke havde set siden, hun kom til Danmark som 4-årig. Gensynet var med til at give Karina en indre ro og tro på, at hun nok skulle klare sig godt i fremtiden. I følge Karina har rejsen haft stor betydning for, at hun har gennemført sin HF-ungdomsuddannelse. Hun fik huen på i sommeren 2014.
17-årige Natja der er anbragt på opholdsted i Næstved fik sin drøm opfyldt. Hun fik sit eget trommesæt hvor hun kan træne sin motorik og rase ud på triste dage. Det er langt mere end glæden ved musik, der havde fået Natja til at sende sin drøm ind til Børnehjælpsdagen. Hun lider nemlig af en sygdom, speral parese, der har givet en delvis lammelse af hendes højre side. Derfor er det vigtigt for hende at træne motorikken i den højre arm, og det kan hun netop gøre med trommestikkerne i hænderne.
Andreas har set op til guitarister, lige siden han var en lille dreng. Under en indlæggelse på en ungdomspsykiatri afdeling blev der pustet til en længsel efter selv at blive en habil guitarist – Det var her drømmen om den elektriske guitar kom ind i billedet. Andreas drøm var at få en Fender Stratocaster, som han kunne bruge på produktionsskolen hvor han har musik, så han ikke længere skal låne sig frem til en gammel guitar.