Vi har nået enden på sommerens fællesskabstræf, der har budt på uforglemmelige minder i alt fra zoologiske haver til vikingernes Ribe. Vores aktiviteter har skabt rammer om mere end 3.600 anbragte børn og unge.
Efteråret er godt i gang, og det betyder, at vi har afholdt de sidste to Fællesskabstræf i en række af i alt otte træf over de seneste måneder. Fra nord til syd og øst til vest har flere tusinde anbragte børn, unge og deres voksne delt uforglemmelige dage fyldt med grin, læring og nærvær. Selvom sommeren er forbi, lever de gode oplevelser langt ind i fremtiden.
Et sted at høre til
På fællesskabstræffene opstår nye venskaber og stærkere relationer, både i plejefamilien, på børne- og ungehjemmet og mellem deltagerne. Gennem fælles oplevelser får de mulighed for at knytte bånd, have det sjovt sammen og mærke, at de er en del af et fællesskab.
Samtidig vil vi gerne pirre deres nysgerrighed og give dem mod på at prøve noget nyt. Det kan være aktiviteter, der udfordrer dem lidt, åbner deres blik for nye interesser eller giver dem spændende viden om alt fra vikinger til dyr og natur.
Noget af det vigtigste er dog, at børnene og de unge opdager, at de ikke står alene. At der er mange andre, som deler nogle af de samme erfaringer og livsvilkår. Alle har brug for et sted at høre til – og det håber vi, at de oplever, når de er sammen med os. 🩵
Aktiviteterne
Til hvert træf står både medarbejdere, ambassadører og frivillige klar med flere aktiviteter.
I år har der for eksempel været rige muligheder i dyreparkerne, hvor man kunne holde slanger eller røre ved ægte isbjørneskind. I vikingecentrene var det muligt for deltagerne at danse vikingedanse, lege vikinger og bage snobrød over bål. På Vikingeskibsmuseet i Roskilde byggede børn og unge små både i bådebyggernes værksted og søsatte dem efterfølgende i den store, årlige kapsejlads.
På træffene udfordrede vi også motorikken og balancen. For eksempel ved at spise en vingummisut, der var bundet til ens eget ben med en lang snor over en krog i loftet: når benet gik op, gik sutten ned! Det var til stor underholdning for både ‘slangemennesket’ og tilskuerne.
Deltagerne løb stafetter med udfordringer og byggede høje tårne af møtrikker på små pinde . Vi har spist snobrød og skumfiduser, og så kunne vi konstatere, at tigerne vist trængte til at få klippet negle!
Et pusterum, der rækker ud over selve dagen
Bag de mange sjove aktiviteter gemmer der sig en effekt, som rækker langt ud over selve oplevelsen. For de mere end 3.600 børn og unge, der deltog i et af Børnehjælpsdagens træf, er det nemlig mere end bare en sjov dag; det er et tiltrængt pusterum fra hverdagen.
Vores evalueringer fra dagene tegner et tydeligt billede af, at Fællesskabstræffene vækker nysgerrighed og giver deltagerne en stærk oplevelse af at høre til og være god nok, præcis som man er.
Dagene emmer af god stemning, glæde og grin. De fungerer som et samlingspunkt fyldt med genkendelse og traditioner; et arrangement, man ser frem til hele året. Træffene bidrager til en større forståelse og accept af den livssituation, man står i som anbragt. Når man møder jævnaldrende i samme båd, mindskes følelsen af skam og af at føle sig anderledes. I stedet tager børnene hjem med ny selvtillid og stolthed over, hvem de er.
En stor tak til alle deltagere for at bakke op om Fællesskabstræffene. Vi håber på at se jer alle sammen igen næste år.
Tusind tak til for at støtte op om Fællesskabstræf, @Egmontsfondssekretariat, @lauritzenfonden , @MeyerDonationen i Ree Park og @LidaogOskarNielsensfonden i Ribe.
